fbpx

Odpowiadając krótko na to pytanie, redukcja powinna trwać tak długo, aż osiągniesz swój cel 🙂  z tym, że wymaga to przemyślanego działania. ⁣⁣

Nikt tak naprawdę nie lubi być na redukcji. Będąc na deficycie kalorycznym odczuwasz mniejszy lub większy niedosyt. Jest to pewne wyzwanie zarówno dla Twojego organizmu, jak i Twojej psychiki. Postarajmy się je sobie ułatwić 

 Biorąc pod uwagę powyższe, redukcja nie powinna trwać dłużej niż to jest konieczne, nie rozciągaj jej zatem w czasie.  Znam osoby, które odchudzają się przez całe życie, tyle że bez efektów. Najczęściej takie osoby odchudzają się przez 5 dni w tygodniu, aby w weekend rzucić się na wszystkie zabronione smakołyki wyrównując wypracowany deficyt z nawiązką, i tak w kółko jak na rollercoasterze 🙈️️ Towarzyszy temu często poczucie winy i frustracji, działa to również destabilizująco na Twój organizm. 

️️ Z drugiej strony, redukcji nie należy maksymalnie skracać w czasie obcinając drastycznie kalorie (sytuacja, w której Twój dobowy deficyt przekracza 500 kcal), bo to zadziała tylko na chwilę, natomiast w dłuższej perspektywie zaszkodzi Ci jeszcze bardziej (jojo, zaburzony układ hormonalny, obniżony metabolizm).⁣

 Poniżej przesyłam Ci moje wskazówki, które stanowią złoty środek między jednym a drugim i które, mam nadzieję, ułatwią Ci cały proces: 

1) Staraj się, aby redukcja wagi na przestrzeni 1 tygodnia oscylowała w okolicy 1% Twojej aktualnej masy ciała. 

2) Białko powinno stanowić co najmniej 30-40% spożywanych kalorii w Twojej diecie. W ten sposób zapewnisz sobie sytość, dobrą regenerację mięśni, oraz wyższy metabolizm. 

3) Jedz pokarm bogaty w wartości odżywcze i witaminy (produkty nieprzetworzone!). Mimo, że będziesz spożywała mniej kalorii, to Twój organizm będzie dobrze odżywiony i lepiej będzie sobie radził w trakcie całego procesu redukcji. Pomoże Ci to również ograniczyć łaknienie na niezdrowe przekąski. 

4) Jeżeli Twoja waga wymaga dłuższego czasu redukowania (masz do zrzucenia więcej niż 5 kg), dobrze jest po pewnym czasie zastosować krótkie przerwy od deficytu kalorycznego. Czyli przykładowo po 6 lub 12 tygodniach redukcji robisz sobie tydzień przerwy, w trakcie którego spożywasz dziennie o ok. 300 kcal więcej (w okolicy Twojego poziomu utrzymania, który obliczasz na podstawie Twojej aktualnej wagi). Możesz też pozwolić sobie w tym czasie na więcej węglowodanów w diecie. Pozwoli Ci to na chwilę odpocząć i obniżyć poziom stresu, który w naturalny sposób podnosi się w trakcie redukcji. Tego rodzaju zabieg pomoże również wypłukać nadmiar wody z komórek Twojego ciała, jeżeli cierpiałaś na jej nadmierną retencję. 

W taki oto sposób kontynuujesz proces redukcji tkanki tłuszczowej aż do osiągnięcia docelowego poziomu. Pamiętaj jednak, że kobiety nie powinny redukować tkanki tłuszczowej poniżej 15%, gdyż jest to niezdrowe i grozi m.in. zatrzymaniem cyklu menstruacyjnego. Idealnie gdy ten poziom oscyluje wokół 20 – 23%, a w każdym razie chodzi o taki poziom, z którym Ty się najlepiej czujesz  Czas szybko biegnie  i te kilka lub kilkanaście tygodni też będzie niebawem przeszłością. Otwórz się całkowicie na ten proces, ciesz się jego każdym dniem i codziennie myśl o satysfakcji jaką poczujesz na końcu tej drogi.

Wystąpił jakiś problem. Proszę spróbuj ponownie.
Wysłałam do Ciebie wiadomość potwierdzającą 🤗. Koniecznie sprawdź swoją skrzynkę. Czeka tam na Ciebie mały 🎁 Jeżeli nie zobaczysz wiadomości ode mnie, sprawdź również folder SPAM i koniecznie oznacz, że to nie SPAM 🙉️️.

Hej Kochana!

Raz na jakiś czas chciałabym móc do Ciebie napisać 🙂 Więc jeśli lubisz to co robię to zapraszam Cię do mojej społeczności, dzięki czemu otrzymasz kolejną dawkę motywacji i wybranych przeze mnie treści.

We use Sendinblue as our marketing platform. By Clicking below to submit this form, you acknowledge that the information you provided will be transferred to Sendinblue for processing in accordance with their terms of use

Napisz komentarz