fbpx

Zapraszam Cię do skorzystania z mojego kalkulatora, który pozwoli Ci wyliczyć ilość kalorii, którą powinnaś spożywać, aby utrzymać aktualną wagę lub skutecznie zredukować tkankę tłuszczową.

Pojęcia wykorzystywane przy obliczaniu zapotrzebowania energetycznego:

METABOLIZM SPOCZYNKOWY

BMR (ang. Basic Metabolic Rate), inaczej po polsku PPM (podstawowa przemiana materii lub metabolizm spoczynkowy), to ilość kalorii (energii) niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i podtrzymania podstawowych funkcji życiowych takich jak oddychanie, praca serca, krążenie krwi, utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała itp. 

Na obniżenie lub podwyższenie BMR/PPM mogą wpływać różne czynniki np. nieprawidłowy poziom hormonów. Dlatego np. osobom chorującym na niedoczynność tarczycy trudniej jest schudnąć.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

PAL (physical activity level), czyli wskaźnik aktywności fizycznej wykorzystuje się przy obliczaniu zapotrzebowania energetycznego, koniecznego przy ustalaniu odpowiedniej kaloryczności diety oraz układaniu treningów. Przyjmuje się, że wynosi on:

  • 1,2 – dla osoby o znikomej aktywności fizycznej (siedzący tryb życia bez wysiłku fizycznego)
  • 1,4 – dla umiarkowanej aktywności fizycznej (ćwiczenia lub sport o niewielkiej intensywności w zakresie 3-5 godzin tygodniowo )
  • 1,6 – dla średniej aktywności fizycznej (wykonywanie ćwiczeń lub sportu o dużej intensywności 5 razy w tygodniu)
  • 1,75 – bardzo aktywny tryb życia (intensywne treningi 6 – 7 razy w tygodniu)
  • 2 – 2,4 – wyczynowe uprawianie sportu (treningi to Twoje całe życie)

CAŁKOWITA PRZEMIANA MATERII

CPM, czyli całkowita przemiana materii, pomoże Ci ustalić jakie jest Twoje całkowite zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia uwzględniając Twoją aktywność fizyczną (PAL).

DEFICYT KALORYCZNY

Deficyt kaloryczny to spożywanie mniej kalorii w porównaniu z tym, ile wynosi całkowite zapotrzebowanie na energię.

Aby bezpiecznie i skutecznie redukować tkankę tłuszczową należy przyjąć deficyt kaloryczny na poziomie ok. 300 kcal dziennie, dzięki czemu będziesz w stanie wytrwać na diecie czując się dobrze i nie doprowadzisz do zaburzenia swoich procesów metabolicznych czy hormonalnych.

Wystąpił jakiś problem. Proszę spróbuj ponownie.
Wysłałam do Ciebie wiadomość potwierdzającą 🤗. Koniecznie sprawdź swoją skrzynkę. Czeka tam na Ciebie mały 🎁 Jeżeli nie zobaczysz wiadomości ode mnie, sprawdź również folder SPAM i koniecznie oznacz, że to nie SPAM 🙉️️.

Hej Kochana!

Raz na jakiś czas chciałabym móc do Ciebie napisać 🙂 Więc jeśli lubisz to co robię to zapraszam Cię do mojej społeczności, dzięki czemu otrzymasz kolejną dawkę motywacji i wybranych przeze mnie treści.

We use Sendinblue as our marketing platform. By Clicking below to submit this form, you acknowledge that the information you provided will be transferred to Sendinblue for processing in accordance with their terms of use

Napisz komentarz