fbpx
IMG_3065
Zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS – ang. delayed onset muscle soreness) pojawia się od 24-72 h po treningu. Często potocznie nazywamy go zakwasami. Natomiast zakwaszenie mięśni możemy odczuwać jedynie w trakcie treningu i krótko po nim, dlatego że kwas mlekowy powstający podczas ćwiczeń, wypłukuje się z mięśni maksymalnie do 2 h po treningu.

Dlaczego mamy „zakwasy”?

Podczas intensywnego treningu, wykonywania nowych ćwiczeń lub jeśli trenujemy po długiej przerwie dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Spokojnie- to nic strasznego 🙂 W ten sposób nasze mięśnie się rozwijają.

Jak się ich pozbyć?

Zespół opóźnionego bólu mięśniowego mija sam średnio po 1-2 dniach. Jest jednak kilka sposobów, które pomogą nam przyspieszyć ten proces:

-dieta bogata w wodę, witaminy i minerały pomaga łagodniej przechodzić „zakwasy”

-ciepła kąpiel lub prysznic na przemian zimną i ciepłą wodą

-sauna

-masaż

-maści rozgrzewające

-delikatny stretching (rozciąganie)

-umiarkowany ruch (spacery, marsze, pływanie itd.)

A jakie są wasze sposoby na „zakwasy”?

Hej Kochana!

Raz na jakiś czas chciałabym móc do Ciebie napisać 🙂 Więc jeśli lubisz to co robię, to zapraszam Cię do mojej społeczności, dzięki czemu otrzymasz kolejną dawkę motywacji i wybranych przeze mnie treści.

Zapisz się do newslettera i pobierz darmowy trening video na pośladki.

* Zapisując się do newslettera rozumiem, że wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowych wpisach, nowościach, promocjach, produktach i usługach marki Trening Fitness Paula Piotrzkowska. Wiem, że w każdej chwili będę mogła wycofać zgodę.

2 komentarze

Napisz komentarz