fbpx
IMG_3065
Zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS – ang. delayed onset muscle soreness) pojawia się od 24-72 h po treningu. Często potocznie nazywamy go zakwasami. Natomiast zakwaszenie mięśni możemy odczuwać jedynie w trakcie treningu i krótko po nim, dlatego że kwas mlekowy powstający podczas ćwiczeń, wypłukuje się z mięśni maksymalnie do 2 h po treningu.

Dlaczego mamy „zakwasy”?

Podczas intensywnego treningu, wykonywania nowych ćwiczeń lub jeśli trenujemy po długiej przerwie dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Spokojnie- to nic strasznego 🙂 W ten sposób nasze mięśnie się rozwijają.

Jak się ich pozbyć?

Zespół opóźnionego bólu mięśniowego mija sam średnio po 1-2 dniach. Jest jednak kilka sposobów, które pomogą nam przyspieszyć ten proces:

-dieta bogata w wodę, witaminy i minerały pomaga łagodniej przechodzić „zakwasy”

-ciepła kąpiel lub prysznic na przemian zimną i ciepłą wodą

-sauna

-masaż

-maści rozgrzewające

-delikatny stretching (rozciąganie)

-umiarkowany ruch (spacery, marsze, pływanie itd.)

A jakie są wasze sposoby na „zakwasy”?

Wystąpił jakiś problem. Proszę spróbuj ponownie.
Wysłałam do Ciebie wiadomość potwierdzającą 🤗. Koniecznie sprawdź swoją skrzynkę. Czeka tam na Ciebie mały 🎁 Jeżeli nie zobaczysz wiadomości ode mnie, sprawdź również folder SPAM i koniecznie oznacz, że to nie SPAM 🙉️️.

Hej Kochana!

Raz na jakiś czas chciałabym móc do Ciebie napisać 🙂 Więc jeśli lubisz to co robię to zapraszam Cię do mojej społeczności, dzięki czemu otrzymasz kolejną dawkę motywacji i wybranych przeze mnie treści.

We use Sendinblue as our marketing platform. By Clicking below to submit this form, you acknowledge that the information you provided will be transferred to Sendinblue for processing in accordance with their terms of use

2 komentarze

Napisz komentarz