fbpx

Rozmieszczenie komórek tłuszczowych w ciele często jest nierównomierne. Jest to sporym utrapieniem dla wielu z nas. W przypadku  kobiet tłuszcz lubi się odkładać na pupie i udach oraz na brzuchu. Ma to oczywiście swoje hormonalne (estrogen) i fizjologiczne uzasadnienie, co nie zmienia faktu, że wiele z nas chciałoby te obszary wysmuklić. 

Podczas pracy nad własnym ciałem, warto zwrócić uwagę, że to właściwe proporcje ciała nadają estetykę naszej sylwetce. Jeśli chodzi o nas kobiety, najczęściej dążymy do kształtu klepsydry, chociaż oczywiście kanony piękna na przestrzeni dekad mogą się zmieniać, najważniejsze, abyśmy miały kształty, które nam się podobają. 

Pytacie często co mam robić, aby pozbyć się oponki z brzucha lub jakie ćwiczenia wykonywać, aby schudnąć z nóg?

Chciałabym Was uświadomić, że ćwiczenia wzmacniają i kształtują mięśnie w określonych obszarach ciała, natomiast nie spowodują punktowej redukcji tkanki tłuszczowej. Twoje wypracowane mięśnie nadal będzie przykrywał tłuszcz, przez co nie będziesz w stanie nawet ich zobaczyć. Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu z naszego ciała niezbędny jest deficyt kaloryczny, czyli dieta, która dostarczy nam mniej kalorii niż nasz organizm potrzebuje do utrzymania aktualnej masy ciała. Jeżeli będzie to dieta składająca się z nieprzetworzonych produktów takich jak warzywa, kasze, ryż, jajka i do tego białko roślinne (np. strączki) lub zwierzęce (chude mięso, ryby), to nie tylko unikniesz uczucia głodu w trakcie redukcji, ale dodatkowo będziesz cieszyć się wspaniałym samopoczuciem, energią i zdrowiem. 

Proces chudnięcia obejmuje całe nasze ciało, natomiast niektóre obszary mogą chudnąć szybciej, a te które byśmy chciały niestety wolniej. Nie mamy na to zbytniego wpływu. Zachęcam jednak,  aby uzbroić się w cierpliwość i dietę kontynuować do osiągnięcia optymalnego poziomu tkanki tłuszczowej. Natomiast sama dieta nie zagwarantuje nam wymarzonych kształtów i dobrej kondycji naszej skóry. Do tego potrzebne są treningi, dzięki którym możemy popracować właśnie nad proporcjami naszego ciała. I tutaj zaczyna się cała magia!

Częstym błędem wśród kobiet jest skupianie się na trenowaniu dolnych partii ciała pomijając zupełnie ćwiczenia na tzw. “górę”, czyli ramiona, plecy, klatkę piersiową. To właśnie ćwiczenia na górne partie ciała pomogą Ci wydobyć talię poprzez nadanie właściwych proporcji. Podobnie jeżeli masz problem z masywniejszymi nogami, to nadmierna ilość ćwiczeń na ten obszar może spowodować zbytnią rozbudowę mięśni ud i/lub łydek, z czego nie będziesz do końca zadowolona. Dużo lepszą strategią będzie wyrównanie proporcji Twojego ciała, dzięki czemu Twoje nogi będą wyglądać na smuklejsze. Ponadto, pamiętaj, że każdy trening spala kalorie, co pomaga nam w zachowaniu deficytu kalorycznego i całościowym procesie redukcji tkanki tłuszczowej. Czyli jeżeli pracujemy z hantlami w górnych partiach ciała, to przyczynia się to do chudnięcia całego ciała, a nie tylko danego obszaru. 

Miej świadomość, że praca nad proporcjami ciała wymaga cierpliwości i dłuższego czasu, ale może też być bardzo satysfakcjonująca. Polecam, aby po zakończonym procesie redukcji skorzystać z indywidualnego planu treningowego, który nie tylko będzie zakładał pracę na wszystkie partie ciała, ale też będzie uwzględniał Twoje indywidualne cele i priorytety, tak byś mogła uzyskać wymarzone przez Ciebie kształty.

Jakie partie są dla Ciebie najbardziej problematyczne? Jak sobie z tym radzisz?

Wystąpił jakiś problem. Proszę spróbuj ponownie.
Wysłałam do Ciebie wiadomość potwierdzającą 🤗. Koniecznie sprawdź swoją skrzynkę. Czeka tam na Ciebie mały 🎁 Jeżeli nie zobaczysz wiadomości ode mnie, sprawdź również folder SPAM i koniecznie oznacz, że to nie SPAM 🙉️️.

Hej Kochana!

Raz na jakiś czas chciałabym móc do Ciebie napisać 🙂 Więc jeśli lubisz to co robię to zapraszam Cię do mojej społeczności, dzięki czemu otrzymasz kolejną dawkę motywacji i wybranych przeze mnie treści.

We use Sendinblue as our marketing platform. By Clicking below to submit this form, you acknowledge that the information you provided will be transferred to Sendinblue for processing in accordance with their terms of use

4 komentarze

  1. Świetny i potrzebny wpis! Trochę mi rozjaśnił, ale….co zrobić, jeśli góra jest już wystarczająco odchudzona, a dół jeszcze nie? Ciągnąć deficyt? Zmniejszyć go trochę? Pozdrowionka

    • Hej, to całkowicie normalne w kobiecej sylwetce. Delikatny deficyt, regularne (zróżnicowane) treningi i cierpliwość 😉 będzie super!

  2. A to bardzo fajnie podsumowane wiadomosci o partiach ciała w setach treningowych
    Dziękuję

  3. Brzuch u mnie schodzi zawsze na końcu, ale nie ma co się poddawać bo skoro mi się udało, to każdy może go spalić 😛 Wystarczą chęci 🙂

Napisz komentarz